Announcement

Collapse
No announcement yet.

Tako mi mlijeka u prahu, đe taj novi broj Ributa??

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tribali su stavit 4ili5 pod katergorija prilikom ocjenjivanja i na kraju zavrsnu ocjenu koja nije prosjek.

    Uncharted 4 recenzija će kasnit oko misec dana od izlaska igre, to sigurno nije nesto za pohvalit se al men ne smeta ako je bude amir ili reškovac pisa pročitat će se iako san igru odigra uzduz i popriko 3 puta dosad.

    Mene malo boli sta kvaliteta tekstova rapidno opada zadnjih 5 godina, ne samo reboota nego i ostalih časopisa (BUG, Vidi....) ali oni baren redovito izlaze.

    Comment


    • Vau big deal su ocjene.
      Ja bih ocjene ukinuo najrađe. Jer svaki čovijek kada čita te recenzije se polovično slaže s ocjenama.
      Zašto je nešto nekome 7, a zašto 10.

      Javim vam tu u temu, kad će se ributara štampat. :*

      Comment


      • You do not have permission to view this gallery.
        This gallery has 1 photos.

        Comment


        • Vj subota

          Comment


          • Originally posted by Jere View Post
            Takodjer, smatram velikim nepostovanjem prema nama redovitim kupcima ne obracanje urednistva - da kada vide da ne mogu izdati novi broj na vrijeme da napisu dvi tri rijeci na stranici cisto iz prijateljskog odnosa.
            ja nisam u uredništvu (uredništvo je jedna osoba, urednik) niti u redakciji, samo sam suradnica i kao takva ne utječem na to kada izlazi broj, i čim znam točan datum, kažem ga

            kao npr sad! broj izlazi u četvrtak, 9. 6.
            Last edited by Keks; 07-06-2016, 14:06.

            Comment


            • Nadam se naslovnici U4 i recenziji na 6 strana!sve ispod toga je veliko razočarenje.
              Ipak je to bez ikakve dvojbe igra generacije!

              Comment


              • Vjerujem da ce bit i naslovnica i velik broj stranica i da...Uncharted 4 uistinu jeste jedna od igara generacije.

                Comment


                • Vidim da se opet potegnulo pitanje ocjena i vrag mi ne da mira...
                  Već mi je par puta palo na pamet napisati svoje skromno mišljenje o ovoj temi čisto da si to skinem s pleća pa eto vam sad na!

                  Kao netko tko piše za časopis ja ću prvi reći da mrzim naš sustav ocjena, ali ga mrzim manje od većine drugih.
                  Čini mi se da je u današnje vrijeme potpuno suludo imati jedinstveni sistem ocjenjivanja kada već godinama imamo toliko raznoliku ponudu igara da je nemoguće na istoj skali i po istim kriterijima ocjenjivati igre koje pripadaju potpuno drugačijim žanrovima, izlaze na različitim sistemima, imaju sasvim različite grafičke elemente itd.

                  Svaka skala bi po svojoj definiciji trebala imati jasne kriterije mjerenja, inače nema smisla. Kada mjerite udaljenost, temperaturu ili vlažnost zraka, koristit ćete neku standardiziranu mjeru kao što su metri, Kelvini ili univerzalnu mokrost (tako se mjeri vlaga, zar ne?).

                  Kada se procjenjuje neko kreativno djelo, ne možete primijeniti jedinstvenu skalu jer je nemoguće precizno kvantificirati osobni dojam, a kada tome dodate činjenicu da su igre djela koja se drastično međusobno razlikuju po žanru, načinu igre, platformi ili tehničkoj izvedbi, onda jednostavno imate previše varijabli koje mogu i ne moraju utjecati na ukupnu kvalitetu proizvoda. Onda još tome dodate dimenziju osobnog ukusa, koju ne možete izbjeći.
                  Doista je nemoguće primijeniti isti skup kriterija za Minecraft, Witcher, World of Warcraft, Pokemon, Dark Souls i FIFA-u. Svaka od tih igara može komotno dobiti 9 ili 10 (a Metacritic se slaže), ali kriteriji ocjenjivanja su potpuno različiti i mogu se vidjeti samo kada se pročita tekst recenzije, a kad već pročitate tekst, onda vam ocjena više niti ne treba jer imate mnogo detaljniji opis igre.
                  Pritom ne bih ni spominjao igre kao što je Batman: Arkham Knight koji je na PS4 odličan dok je na PC-ju neigrivo smeće. Isto vrijedi i za igre koje na tržište dođu pune bugova, ali se u roku od dva tjedna drastično poprave. Postoji mnoštvo sličnih iznimaka.

                  Skala od 1-10 je dobra utoliko što je moguće razlikovati stvari koje su potpuno smeće od onih koje su stvarno vrhunske i onda ovisno o raznim faktorima vidjeti i neke nijanse između te dvije krajnosti. Da radimo na manjoj skali bilo bi bolje da ukinemo ocjene jer bi skala bila presitna, a sistem od 1-100 bi uključivao jednako proizvoljno "pikanje" brojeva kao i ovaj trenutni sustav.

                  Kada bi se stavljalo neke podkategorije na ocjene, vjerojatno bismo imali još blesaviji sustav. Kako bi te kategorije izgledale? Vjerojatno bi uključivalo neke iznimno subjektivne kategorije kao što su "zabavnost" ili "originalnost".
                  S druge strane, kada biste Minecraft ocjenjivali po "objektivnoj" kvaliteti grafike, koliko biste bi mu vi dali? 1/10? Kako biste onda opravdali ukupnu ocjenu od 10 ako bi jedna od ključnih kategorija imala tako nisku ocjenu?

                  Za kraj ovog traktata zapravo bih htio vidjeti zašto su ocjene uopće toliko bitne da se oko toga diže toliko prašine? Mislim da bi imali puno zabavnije rasprave o kvaliteti igara kada bi raspravljali o pojedinim elementima na konstruktivan način umjesto da diskutiramo je li neka igra zaslužila 7/10 ili 67% ili tri zvijezdice ili osam prepelica.

                  Comment


                  • Za nas starije je to stvar nostalgije i džaba ti svi traktati. Ako je moglo funkcionirati prije, može i sada. Ukupna ocjena ne mora biti prosjek podkategorija kao što i nije bila. Uvijek je postojao i tekstualni dio koji je dao zaključak i nenumerički ukupni dojam.
                    Ja sam recimo vizualni tip i baš mi nedostaje ocjena grafike/vizualnog dojma. Ocjena trajnosti/isplativosti također nedostaje.
                    Osobno bih volio tri podkategorije - za prezentaciju (audiovizualni dojam), isplativost i igrivost.

                    Comment


                    • Originally posted by Briatore® View Post
                      Za nas starije je to stvar nostalgije i džaba ti svi traktati. Ako je moglo funkcionirati prije, može i sada. Ukupna ocjena ne mora biti prosjek podkategorija kao što i nije bila. Uvijek je postojao i tekstualni dio koji je dao zaključak i nenumerički ukupni dojam.
                      Ja sam recimo vizualni tip i baš mi nedostaje ocjena grafike/vizualnog dojma. Ocjena trajnosti/isplativosti također nedostaje.
                      Osobno bih volio tri podkategorije - za prezentaciju (audiovizualni dojam), isplativost i igrivost.
                      Dao sam si truda i otišao u podrum iskopati par starih Hackera i PCPlaya jer me ovo spominjanje nostalgije zainteresiralo, ali vidim da su oboje imali skalu 1-100. Pretpostavljam da su ove potkategorije došle u kasnijim inkarnacija gamerskih časopisa u Hrvata (kad već mjerimo brade )

                      Što se predloženih kategorija tiče, opet ću se pozvati na argument o subjektivnom dojmu. Kada se takva procjena mora donijeti u jednoj rečenici (kao što bi bio slučaj u malom okviru za ocjene) onda se ne bi moglo detaljnije obrazložiti zašto je takva ocjena. Sada je ta "ocjena" zapravo dio teksta u većini recenzija ili u najgorem slučaju vidljiva iz slika.

                      Kada bismo imali takve kategorije, još bih se usudio dati numeričku vrijednost prezentacije i igirivosti, ali ocjenu isplativosti igre bih osobno ostavljao prazno jer mi ne pada na pamet u to se uplitati
                      Gledajte kakva je oluja nastala oko The Order 1886, Firewatch, Gone Home, Star Wars Battlefront (očekujem da će uskoro krenuti i za Overwatch).

                      Comment


                      • Znaš što je najgore? Da stavite anketu (što nećete) što žele čitatelji, sve bi bilo jasno.
                        Nostalgija ne mora nužno biti povezana sa onim što je najstarije. Osobno mi je GamePlay ostao u najljepšem sjećanju.

                        Comment


                        • Originally posted by StolenRocket View Post

                          Dao sam si truda i otišao u podrum iskopati par starih Hackera i PCPlaya jer me ovo spominjanje nostalgije zainteresiralo, ali vidim da su oboje imali skalu 1-100. Pretpostavljam da su ove potkategorije došle u kasnijim inkarnacija gamerskih časopisa u Hrvata (kad već mjerimo brade )

                          Što se predloženih kategorija tiče, opet ću se pozvati na argument o subjektivnom dojmu. Kada se takva procjena mora donijeti u jednoj rečenici (kao što bi bio slučaj u malom okviru za ocjene) onda se ne bi moglo detaljnije obrazložiti zašto je takva ocjena. Sada je ta "ocjena" zapravo dio teksta u većini recenzija ili u najgorem slučaju vidljiva iz slika.

                          Kada bismo imali takve kategorije, još bih se usudio dati numeričku vrijednost prezentacije i igirivosti, ali ocjenu isplativosti igre bih osobno ostavljao prazno jer mi ne pada na pamet u to se uplitati
                          Gledajte kakva je oluja nastala oko The Order 1886, Firewatch, Gone Home, Star Wars Battlefront (očekujem da će uskoro krenuti i za Overwatch).
                          Overwatch je realno 8-9/10

                          Comment


                          • ohhhh opet mlatimo ovu slamu jel

                            oke prvo jedna stvar

                            Originally posted by Briatore® View Post
                            Znaš što je najgore? Da stavite anketu (što nećete) što žele čitatelji, sve bi bilo jasno.
                            ajde nam nemoj molim te stavljati riječi u usta i misli u glavu, nitko nije protiv ankete. a gle ima i tema za prijedloge i konstruktivne komentare, možeš tamo predložiti da stavimo anketu. ili jednostavno tamo napisati što ti se sviđa u časopisu, a što bi promijenio, i zašto. govorim samo u svoje ime ovdje ali konstruktivni feedback od čitatelja je super.

                            dakle, glede ocjena

                            ja bi iskreno ukinula numeričke ocjene skroz i ne bi ni štapom dirala kategorije kao 'isplativost' jer je to jaaaaaako subjektivno i varira od igre do igre, trajnost mi je neshvatljiva kategorija za ocijenit isto tako, jer igra ili traje koliko treba ili je prekratka ili predugačka i u datom vremenu ne uspijeva dobro iskomunicirati poruku. 'igrivost' mi je isto binarna, iskreno, jer sve su igre... igrive? osim ako ti kontroler ne radi. meni je jednako igriva everybody's gone to the rapture u kojoj hodaš, i the last of us u kojoj radiš tisuću stvari. ne kužim tu kategoriju uopće.

                            Originally posted by StolenRocket View Post
                            Mislim da bi imali puno zabavnije rasprave o kvaliteti igara kada bi raspravljali o pojedinim elementima na konstruktivan način umjesto da diskutiramo je li neka igra zaslužila 7/10 ili 67% ili tri zvijezdice ili osam prepelica.
                            ovo mi je utopija tbh jako čekam dan kad ćemo moći imati konstruktivne rasprave o igrama kao umjetničkim djelima radije nego kao o komadima plastike/skupini podataka koji imaju neku monetarnu vrijednost jer mi je OSOBNO svođenje igre na numeričku ocjenu, bila ona postotak ili ne, i onda rasprave isključivo prvenstveno o toj ocjeni, grozna politika. igre su toliko zanimljiv medij, a mi pričamo samo o brojevima. zamislite da se svadimo o tome kako je nekima star wars 7/10 a drugima 55/100, a trećima 64%, a petima dvije i pol prepelice. živcira me to.

                            tl;dr slažem se s bornom i smara me rasprava o ocjenama. najbolji lik u overwatchu su reaperova seksi debela bedra. 11/109 i pol prepelica. drag me I love the adrenaline. dolje vlada
                            Last edited by Keks; 08-06-2016, 09:56.

                            Comment


                            • Nije mi jasno cemu zbrka oko svega toga?! Casopis se kupuje za citanje recenzija i kojekakvih novosti a ocjene su najmanji problem jer su na kraju krajeva po naravu subjektivne i relativne. Neki ce se sloziti sa konacnom ocjenom a neki nece, sto sada? Hocemo vaditi baklje i vile?

                              Comment


                              • Joj Keks...ma nema smisla raspravljati.
                                Gdje si ti bila kad su se ankete lockale i brisale?
                                Poanta priče je da je feedback čitatelja nebitan i to je to. Mislim kom se ne sviđa, može prestati kupovati jel tako?

                                Comment

                                Working...
                                X