Announcement

Collapse
No announcement yet.

Vaš Retro Kutak

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Solo761 svaka čast na kolekciji, iznimno lijepo.
    Nego, sve uzimaš na Aliexpressu ili preglaš i Ebay ??
    To me najviše interesira po pitanju kupovine svega ovoga.

Btw., ovaj zadnji post ti je iznimno koristan i zanimljiv, jer možda nekome i posluži.

Comment

Na aliexpress-u dijelove i taj GB Boy Colour, konzole za krpati na ebay-u i to većinom od ovog sellera.

Aliexpress je ipak za nove stvari, za polovne stvari je ebay. PSX-ove sam npr. kupio za 20€ za 2 komada na ebay-u iz Austrije. Samo sam im ugradio chipove kada su došli, tko zna osnove lemljenja i ima sa čim upržiti firmware u PIC mikrokontrolere to napravi za čas, samo par žica je. Zalemiti matrix infinity u PS2 Slim je bilo puuuuno zaje*anije . Baš gledam da bih mogao ubosti koji Nintendo DS pa pokrpati. Ima za manje od $10 sa poštarinom sa razbijenim ekranom

Commodore 128 i Atari 1040 STFM sam kupio na njemačkom ebay-u. Imam rodbinu u Njemačkoj pa sam njih koristio za dostavu jer većina njih ne šalje takve stvari izvan Njemačke. Samo je problem što još uvijek dosta na njemačkom ebay-u ne primaju plaćanje putem paypala, samo direktna uplata na račun. Pa nas iz HR to odmah u startu dođe 30ak kn samo usluga plaćanja na račun u Njemačkoj, i za dodatni problem da bi uplatio (barem putem PBZ-a) trebaš puno ime i adresu onoga kome plaćaš . Baš kada sam C128 kupovao mi je lik kada sam ga to tražio rekao da mu je to sumnjivo, što će mi to, ali pošto sam imao već veliki score na ebay-u (preko 800 transakcija) je rekao OK, inače kaže ne bi pristao na davanje tih podataka . No ako se kupuje na njemačkom ebay-u odeš na metode plaćanja i ako piše paypal nema problema. Ako piše samo "Überweisung" onda znači da seller prima samo uplatu na račun.

Inače kada tražim tako neke stvari koristim www.ebay.ie, to je Irski ebay i nakon pretrage sa strane ima opcija da se ograniči samo na stvari unutar EU, a i cijene su u eurima. Tako se može ubosti nešto za što si siguran da te carina neće odrati. Prije par tjedana sam tako ubo C64 Mini za 50€ . Zgodna stvarčica, sada kada su napravili FW da može startati bez problema image disketa sa USB sticka je još bolje (prije si mogao imati jedan image na sticku, posebno imenovan, i trebalo je ručno iz basica loadati igru). Jedino je problem što je joystick katastrofa. Naizgled klon Competition Pro-a sa dodatnim tipkama, ali je cijeli plastični i nema mikro prekidače, ljudi su ga potrgali u mjesec dana. Tako da sada kemijam da napravim svoj adapter sa Arduinom koji će konvertirati pravi C64 joystick u USB da radi na njemu. I naravno da ništa ne može jednostavno, na PC-u i ga putem USB-a prepozna bez problema, a na C64 ne reagira uopće. Pa sada proučavam USB dokumentaciju da skužim u čemu je štos .

Inače, nije problem napraviti ni svoje joysticke za C64/Amigu. Barem ako imaš 3D printer. Mehanizam i tipke za arkadne joysticke na aliexpress-u koštaju ispod 10 dolara, samo treba kabel, a njega je najjednostavnije isto sa aliexpressa. Produžni kabel za te retro joysticke košta oko $2,5, odrežem kraj koji netreba i njega namontiram

https://imgur.com/a/Dk3pU

Čak i radi

https://www.youtube.com/watch?v=6gTZGFfNCBc

Comment

Evo i moj retro ćošak. CRT i RGB obvezan. Doma imam još Nintendo NES, Super Nintendo, GameCube i Dreamcast.
        Na Wiiu emuliram sve do 16bit ere uključivši i fenomenalane SCUMM igre. Baš je odličan za to i daje dojam prave stvari. Topla preporuka za svakog gamera jer se na njemu može vrtiti brdo toga... dobar dio N64 igara, GameCube, SegaCD, PCEngine, Turbo Grfx...
        Xbox služi i za Arcade igre sa MAME emulatorom, te preko njega gledam i stare sadržaje u standardnoj definiciji, trenutno Beavis i Butthead, Dragonball is sl.
        Jedino Amigu 500 i dalje koristim na kompu.
        Attached Files

Comment

Swag Sunny Odlično posloženo i baš zanimljivo. Lijepo je vidjeti sve te stare dobre konzole na jednoj stalažici s CRT TV-om.

Ja baš i nemam prostora za ovakav setup ni CRT tv pa ako igram onda si emuliram i najbolje su mi mini konzole. Ili emulatori s CRT filterom

Comment

Originally posted by Swag Sunny View Post
            Evo i moj retro ćošak. CRT i RGB obvezan. Doma imam još Nintendo NES, Super Nintendo, GameCube i Dreamcast.
            Na Wiiu emuliram sve do 16bit ere uključivši i fenomenalane SCUMM igre. Baš je odličan za to i daje dojam prave stvari. Topla preporuka za svakog gamera jer se na njemu može vrtiti brdo toga... dobar dio N64 igara, GameCube, SegaCD, PCEngine, Turbo Grfx...
            Xbox služi i za Arcade igre sa MAME emulatorom, te preko njega gledam i stare sadržaje u standardnoj definiciji, trenutno Beavis i Butthead, Dragonball is sl.
            Jedino Amigu 500 i dalje koristim na kompu.
            Like za kutak, sviđa mi se

Comment

Nemam neki retro kutak, (PS1 je u podrumu u kutiji) ali sad kak sam gotov sa fakultetom, odlučio sam malo počistit sobu, ormare, police i tako to, i našao sam ovo čudo :

Comment

Nisam dugo ništa postao pa evo malo od zadnjeg čačkanja. Sega Game Gear LCD upgrade .

Evo par slika za usporedbu, gore modana konzola, dolje origigi. Mada je teško uhvatiti paralelno. Ako se prilagodi donjem ekranu gornji je presvijetli, a ako se prilagodi gornjem donji će biti pretaman .

Evo malo detaljnije, novi ekran

vs origigi ekran

Novi ekran ima i opciju da simulira izgled origigi ekrana, tj. tzv. scanlines, plus još par modova zoom-a, sa Game Gear mod i nisu korisne, no za pokretanje Sega Master System igara putem adaptera mislim da jesu jer one nisu nativno preko punog ekrana na Game Gearu. Na žalost ne mogu isprobati, imam Master System i igre, ali nemam adapter, tj. Master System Converter .

Evo i slike kako je izgledalo u radnoj verziji

Slijedeće na tapeti je novi ekran za origigi Game Boy. Čekam da mi dođe novo kućište, Game Boy na kojega će ići novi ekran je bio gadno izdevetan pa je kućište za otpis, a imao je gadno curenje baterije i origigi ekran nije preživio, ali matična je nakon čišćenja proradila bez problema. Za sada sam samo istestirao novi ekran sa matičnom i za sada je super. Preko kotačića za kontrast se sada može kontrolirati svjetlina, plus što sada ima i klik na ptitisak sa kojim mijenja palete boja, uz zeleni nalik originalnom ima i druge nijanse. Plus set boja kao što ima Game Boy color kada se u njega ušteka non-color igra.

Ako nekoga zanima postupak i detalji evo jednog youtube filmića koji pokazuje instalaciju kako je originalno zamišljena i onda sa adapterom koji sam modelirao za lakše centriranje. Njemcu se svidjelo , mada nisam planirao koristiti ljepljivu traku da fiksiram ekran. Zato sam i modelirao taj adapter . Mada mi se ne sviđa baš kako je centrirano, vjerojatno jer je njegovo kućište kineska kopija, a ja sam ga modelirao po origigi kućištu. Vidjeti ću kako paše kada mi stigne novo kinesko kućište .

https://www.youtube.com/watch?v=Cjybnvr1nSQ&t=224s
                Last edited by Solo761; 04-03-2020, 19:55.

Comment

Vrh kolega ... nema te godinu dana skoro i odmah boom u glavu sa ovakvim postom!
                  samo nastavit postat slicnu tematiku imho
                  PC/VR-konfa +AVR 7.2.1 Dolby Atmos sustav

SPOILER4k Gaming PC
                  -----------------------------------

CPU: AMD Ryzen 7 2700x @ 4.3Ghz

MBO: ASUS ROG CROSSHAIR VII HERO

RAM: 2*8 DDR4 3600Mhz RGB Trident Z G-Skill

SDD: M.2 NVME 1.2 Samsung Evo 970 500Mb

SSD 2:Samsung Evo 830 120Gb

HDD 1:3TB

HDD2 :1TB

GPU: Gigabyte RTX2080Ti Windforce OC

CASE: Fractal DD R4

-----------------------------------------
                  LCD: HP Omen 27 G-Sync 165Hz

SPEAKERS: 2.1 GX Genius

Keyboard: Sharkoon Skiller Mech SGK3 RGB

Mouses: Sharkoon Skiller SGM1 RGB
                  ,Logitech MX revolution

Mouse Pad: Sharkoon 1337 RGB

Gamepad: Xbox 360 Razer Onza Tournametn BF3 edition
                  -----------------------------------------

Dolby Atmos/DTSX 5.2.1/7.1 sustav

4k OLED LG OLED 55C8
                  +
                  4k BD Dolby Vision Panasonic DP-UB820

4K HDR Samsung SHUD 55KS9002
                  +
                  4K BD Samsung UBD K-8500

Yamaha Subwoofer YST-SW 12(THX certificat)

Denon AVR-X2400H

Onkyo SKH410 dolby atmos enabled speakers

V-trek fengali No1 5.1 surround

------------------------------------------------------------------------------------------
                  -------------------------------------
                  _______

consoles:

Xbox One X 1TB

PS4 PRO

Nintendo Switch+64GB

VR:

Oculs Rift (Marvel edition)

oldies:

Xbox 360

SNESmini
                  _________
                  smartphone:

iPhone3G

Samsung Galaxy:

7e,8+,9+ S10+...

_________
                  smartwatch:

Galaxy watch 46mm

Comment

Ma tu sam povremeno, samo nemam što se ne sjetim što bi mogao postati. Sega Game Gear mi se uvijek sviđala zbog veličine. Praktičnije držati u balkanskim rukama od Game Boy-a . Samo je origigi ekran katastrofa. Dok sam bio klinac nisam imao takvih igrački, samo sam jednom imao Game Gear u rukama, ali to je bilo prije 30ak godina pa se ne sjećam kako je točno izgledalo. Vjerojatno je onda izgledalo bolje nego sada kada ti ekrani imaju 30+ godina (plus što su kondenzatori boljka GG-ova, ako nađeš kojega u divljini vjerojatno neće imati zvuka i slika će biti vidljiva tek iz nekih ekstremnih kuteva, no kada se zamijene kondenzatori sve proradi). No bilo kako bilo uz moderni ekran je napokon upotrebljiv. Sada mi je najveći problem što imam samo 10-15 igara za GG, a i nekoliko od tih su duplići pa sada gledam kako bi u kućnoj radinosti napravio igre. ROM čipove je relativno lako naći, veći je problem memorijski maper. GG može pristupiti samo u tri "banke" podatka od kojih je svaka 16 kB, većina igara je veća od 48 kB pa treba neki način da se dođe do ostatka. Tu u igru dolazi memorijski maper koji "šalta" koji dio ROM čipa je "spojen" na memorijsku sabirnicu konzole. To je naravno posebni Segin čip, no našao sam neke rekreacije koje rade samo moram proučiti kako ih upogoniti pa nabaviti odgovarajuće čipove i zapržiti softver u njih . Zapravo moram napraviti inventuru koliko bi to uopće koštalo po cartridge-u jer vrlo lako da mi je jeftinije kupiti EverDrive-GG pa loadati romove sa SD kartice .
                    Praktički sve te cartridge konzole koriste svoje varijante memory mapper čipova da omoguće korištenje igara koje su veće od onoga do čega sabirnica može uobičajeno doći. No za npr. Game Boy, SNES, Sega MegaDrive i Sega Master System već imam EverDrive-ove pa se ne moram zezati sa slaganjem. Mada sam već napravio cartridge za Sega MegaDrive, on može direktno adresirati 4 MB što je dovoljno za veliku većinu igara pa je dovoljno staviti ROM čip na pločicu i vozi . Mada se nisam zezao sa podrškom za save, to mislim da bi trebalo neki dodatni kontroler

Za sličnu tematiku možda nešto ovako?

Imao sam neispravnu matičnu od Amige 500 koju mi je bilo žao samo tako baciti pa sam mrdao i čačkao i stvar je proradila. Ali što sa matičnom, nemam kućište ni tipkovnicu. A ništa, ajmo vidjeti što sve možemo napraviti i iskopati pa spojiti na matičnu...

I verzija sa legendom, od dana kada sam to radio (pošto piše na jednom dijelu "lemljeno upravo danas", to više nije up to date )

Nakon što je stvar prošljakala slijedeći korak je napraviti jednu štampanu pločicu sa integriranim razno raznim dodatcima, adapter za ps/2 tipkovnicu na amigu, ps/2 miš na amigu, automatski miš/joystick switcher da ne moram prepikavati i konektora za joystick (koji će biti samo prespojeni sa stražnje strane na ovu pločicu). Plus još par ledica, npr. power, floppy, indikator da li je aktivan miš ili joystick, napajanje koje prima 220V i na izlazu ima voltaže koje amiga treba (MeanWell RT-50B) i Gotek USB floppy emulator flashnut sa FlashFloppy firmware-om koje je kompatibilno sa retro računalima. I najbitniji dio, GBS-8200 video konverter koji konvertira Amiga custom video signal na standardni VGA, plus dodatna elektronika (recimo custom firmware) koji rekonfigurira video konverter da radi bolje sa amiga signalom. Tj. Amiga koristi 320x240 rezoluciju ali signal je progressive, nije interlaced, a video konverter očekuje interlaced i radi deinterlace na signalu kojemu to ne treba pa to rezultira sa nekim video artefaktima. Sa ovim dodatkom je to riješeno .
                    Ideja je da to ide u drveno kućište pa mi je trebalo nešto da ove dodatne elektronike fiksiram na vertikale stranice kućišta pa sam napravio 3D model nosača za te dodake i isprintao.

Kutija je napravljena (to nisam ja radio, ja šarafam i lemim, samo sam napravio nacrt )

Ugradnja dijelova, matična paše

I stvar radi! Dodatno sam napravio rom switcher tako da preko jednog prekidača mogu birati da li želim kickstart 1.3 ili 3.1. Za igre sa floppy-a kick 1.3, a ako želim bootati sa hard disk (tj. Compact Flash kartice) kick 3.1. Za sliku kickstarta 3.1 sam morao izvaditi CF karticu jer automatski boota sa nje ako je spojena .

Ako se želimo igrati sa "disketama" samo treba upiknuti USB stick sa ADF datotekama, na ekranu će napisati koju datoteku je mountao, na tipke desno od ekrana možemo šaltati "diskete", tipka ispod njih je za isključivanje malog zvučnika spojenog na floppy emulator. Zvučnik simulira "šrotanje" origigi floppy-a. Pa ako mi dojadi mogu ga isključiti .

Evo iznutrica, malo neuredno, ali radi . Barem uglavnom. Povremeno dobijem zeleni ekran umjesto boota. Tj. problem sa memorijm. Pošto je ta matična i stara i svašta prošla puknuo je socket od memorijskog kontrolera, tj. Agnus čipa i zeza sa konekcijom. Kada ga stisnem da sjedne natrag sve radi. Imam nove sockete samo što treba sve izvaditi iz kutije da odlemim ovoga i zalemim novoga pa mi se ne žuri .

Last edited by Solo761; 04-03-2020, 22:21.

Comment

Respect! Vec neko vrijeme razmisljam da uzmem takav joystick iz ere dok sam sam imao spectruma i c64. Cisto da mi stoji na polici, za dobra stara vremena

Comment

Ako ne treba biti funkcionalni, možda mogu negdje na tavanu iskopati neki stari Quickjoy 2 ili Quickshot 2. Znam da sam imao krepanih "from back in the day". Ako ih moji nisu bacili u nekom preslagivanju valjda su još negdje tamo .

Comment

Comment

Working...
                          X